Edasiviivad otsused kujunevad teadmispõhiselt, mille tõttu ei saa informatsiooni väärtust alahinnata. Tänaseks on Eesti ehitusinseneeria sektoris välja töötatud hübriidlahendus, millega seoti omavahel satelliidiuuringud ehitustehnilise teadmisega. P.P. Eesti ja Datel alustasid hiljuti koostööd, et Euroopa Kosmoseagentuuri satelliidi Sentinel-1 andmetel baseeruvat uudset insenerilahendust laiemalt Eesti turul pakkuda.
Dateli äriarenduse juhi Aimo Kõva sõnul on Sentinel-1 SAR IW SLC kogutud piltide andmetöötluse alusel võimalik inseneril minna ajas tagasi kuni 2016. aastasse, andmesagedusega isegi kuni pilt iga 12 päeva tagant. "Sarnase andmemahu kogumine näiteks geodeetiliselt, droone, LIDAR või muud sarnast rakendust kasutades ei ole aja- ja kuluefektiivsuse vaates ratsionaalne," selgitas Kõva. Kasutuspraktika põhjal annab satelliidiuuring unikaalse teadmisfooni uuritava objekti ning seda ümbritseva ala pinnageomeetria dünaamika kohta. Seejuures ümbritseva ala ulatus ei ole piiratud ning võimaldab määratleda sündmuse ekstreemumeid, korduvust ja ka mõju ulatust sisuliselt suvalises Maakera punktis.
P.P. Eesti kaubamärgi all tegutseva ettevõte P.P. Projekti juhatuse liikme Erko Teepere hinnangul omab ehitustegevus ja kaevandamine arusaadavalt mõju ümbritsevatele hoonetele, rajatistele, pinnasele.
"Hübriidlahendus võimaldab piisava täpsusega määratleda enimmõjutatud alad, tuua välja erisused geomeetria üldisest foonist ning anda ülevaate protsesside korduvustest, sumbumistest, ekstreemumitest ja kogu saadud informatsioon on selgelt defineeritav ajateljel ning võrreldav igasuguse protsessi dateeritud etappidega", täiendas Teepere.
P.P. Projekti ehitusauditite valdkonnajuhi Richard Viiese hinnangul võimaldab satelliidiuuringute kombineerimine saada mõistlike kuludega eelinformatsiooni projekteerimise kavandamisel, sest on hinnatav pinnale omane dünaamika, aastaaegade mõju, ümbruskaudsete ehituste ning lammutuste mõju, sest kõik satelliidi andmed on arvestatava ajalise täpsusega eristatavad.
Samuti võimaldab hübriidlahendus:
- kinnisvara omanikel hinnata tuleviku riske ja kulutusi;
- riigisektoril teha kaugemaleulatuvaid piirkondlikke otsuseid;
- analüüsida ehitusprotsessi etappide mõju alates veetõrjest ja kaevest kuni valmis ehitise või rajatiseni;
- operatiivne ja üldistav informatsioon võimaldab reaalajas muuta vastavalt ehitustehnoloogiat, sest andmete põhjal saab anda hinnangut ehituse etappide lõikes;
- ilmnenud kahjustuste põhistamist piirnevatel aladel toimunud protsessidega.
Praktilisi näiteid:
- hoone ehitusele eelnevalt, st enne veetõrje ja kaeve algust, saab fikseerida ümbritseva piirkonna referentsmudeli, mis võimaldab ehitusprotsessi etappide kaupa tõendatult hinnata ehituse mõju ja ulatust ümbritseva piirkonna suhtes.
- Praktilist väärtust annab ka satelliidi andmetel eelneva konteksti analüüs ehk tekib teadmine piirkonnale iseloomulike pinnadünaamika muutuste kohta; ehituse läbiviimisel nt tihedalt arendatavas piirkonnas, on riskide juhtimise seisukohast vajalik teada juba valminud või käimasolevate projektide mõju ümberkaudsele piirkonnale, sest varasemad ehitused on võinud olla katalüsaatoriks ja käivitanud protsessid pinnases, mille mõju võib võimenduda iga järgneva projekti läbiviimisega;
- satelliidi andmed loovad illustratiivse konteksti ehitiste ja rajatiste konstruktiivsete kahjude hindamisel ning parendusmeetmete kavandamisel, sest satelliidiuuringust saab ajajoonel võrrelda piirkonnas toimunud protsesse, tekib ka statistika kas maapinna muutused progresseeruvad, korduvad või hoopiski sumbuvad ajas.
Kokkuvõtvalt on satelliidiuuringud loonud ehitusinsenerile ümberlükkamatu ja ajast sõltumatu operatiivselt kasutatava dünaamilise infovoo, protsesside kavandamiseks, läbi viimiseks ning sündmuste analüüsiks.
Datel on teinud Euroopa Kosmoseagentuuriga satelliidiandemete analüüsi osas koostööd juba üle viie aasta ning plaanib uudset hübriidlahendust aktiivselt tutvustada ka oma välispartneritele.
Esimeste kontaktide põhjal võib hinnata, et välisturgudel on huvi uue teaduspõhise lahenduse vastu tõsine.
The triumph of space in the Estonian construction sector | Eesti Kaubandus-Tööstuskoda